ΤΟΥΛΙΠΑ ΓΟΥΛΙΜΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» Σπάνιο ενδημικό φυτό ανακαλύφθηκε στον Καβομαλιά.
Ιφιγενειες EmptyΔευ Νοε 07 2016, 20:09 από Janthina

» Και νέο ενδημικό φυτό ανακαλύπτεται στα Βάτικα.
Ιφιγενειες EmptyΔευ Νοε 07 2016, 18:04 από Admin

» Αγριολούλουδα
Ιφιγενειες EmptyΚυρ Νοε 06 2016, 17:15 από Admin

» ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2015
Ιφιγενειες EmptyΔευ Ιαν 04 2016, 19:24 από Admin

» ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΡΙΟΙΚΟΥΣΙ ΠΟΛΛΟΙ
Ιφιγενειες EmptyΔευ Ιαν 04 2016, 18:43 από Admin

» 1η Βατικιώτικη αστροβραδιά 2015
Ιφιγενειες EmptyΠεμ Ιουλ 09 2015, 17:24 από Admin

» Θαλασσοπορία Καβομαλιά 2015
Ιφιγενειες EmptyΠεμ Ιουλ 09 2015, 17:20 από Admin

» Πεζοπορία στο φάρο του Καβομαλιά.
Ιφιγενειες EmptyΔευ Μάης 11 2015, 16:35 από Admin

» Πεζοπορία στο ρέμα "ΛΕΜΟΝΙΕΣ" Βελανιδίων.
Ιφιγενειες EmptyΔευ Μάης 11 2015, 16:31 από Admin

Εικονοθήκη


Ιφιγενειες Empty
Εσωτερικοι σύνδεσμοι

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Αγκυροβολιο Βατικα
MarineTraffic.com
counter

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Gold Life/Gaia Group
Gold Life/Gaia Group

Ιφιγενειες

Πήγαινε κάτω

Ιφιγενειες Empty Ιφιγενειες

Δημοσίευση από maggies Δευ Μάης 31 2010, 09:20

Η πρωτη Ιφιγενεια ειναι ο Μαντελης συμφωνα με ενα αρθρο με ενδιαφερουσες φωτογραφιες.Λεει οτι ηταν και ιδρυτης του πρωτου φορουμ για τις ΑΠΕ. Λεει ομως καο οτι οι Αγγλοι και οι Αμερικανοι πηρανε χαμπαρι.Εμεις ποτε?

skip to main | skip to sidebar
Δευτέρα, 31 Μαΐου 2010
Σας πήραμε χαμπάρι


Σε έρευνα του BBC, τον περασμένο Φεβρουάριο, στην Αγγλία, μόνο 26% (από 41% τρεις μήνες νωρίτερα) των Βρετανών πιστεύουν ότι «συντελείται κλιματική αλλαγή και ότι το κλίμα έχει αλλάξει από ανθρωπογενείς αιτίες». Το 38% πιστεύει ότι «κάποια κλιματικά αλλαγή συμβαίνει, αλλά δεν έχει ακόμα αποδειχθεί ότι είναι ανθρωπογενής». Όλη η δημοσκόπηση εδώ, και άρθρο των New York Times, εδώ. Αντίστοιχη έρευνα, με αντίστοιχα συμπεράσματα, είχε γίνει τον Μάρτιο, στις ΗΠΑ, από την Gallup, και την είχα αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση.


Τέτοιες σημαντικές αλλαγές στην κοινή γνώμη, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, είναι πολύ ασυνήθιστες, είπε ο ειδικός επί των δημοσκοπήσεων, ενώ ο «επιστημονικός σύμβουλος»(τα εισαγωγικά δικά μου) δηλώνει απογοητευμένος και ζητάει «επείγουσα δράση». Θα τους πήξουνε πάλι τους Άγγλους σε τηλεοπτικά προγράμματα με αρκουδάκια στην Ανταρκτική και Βεδουίνους να ζεσταίνονται στην Γουατεμάλα, και αναλύσεις από «ειδικούς» της Greenpeace.


Η ασυνήθιστη αλλαγή στην κοινή γνώμη, πιστεύω, οφείλεται στο ότι είναι τόσο φως φανάρι ότι μας λένε παραμύθια με κάποια σκοπιμότητα. Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να αντιδράς στην πλύση εγκεφάλου...

Προσωπικά έγινα εξαιρετικά καχύποπτος με τα ανθρωπογενή κλιματολογικά όταν είδα με πόσο θρησκευτικό ζήλο με αντέκρουαν στις αμφισβητήσεις μου, είτε για τα κλιματολογικά είτε για τις ΑΠΕ (που ως μόνη δικαιολογία προσφέρουν την σωτηρία του Πλανήτη). Και, αν μου επιτρέπετε, να σας πω εγώ τι νομίζω:

(1) Νομίζω ότι το κλίμα αλλάζει, όπως έχει αλλάξει τα τελευταία πολλά εκατομμύρια χρόνια. (2) Δέχομαι ότι τα τελευταία 100-150 χρόνια έχει αυξηθεί η ανθρωπογενής έκκληση CO2 αλλά το ανθρωπογενές CO2 είναι μόνο μέρος του συνολικού CO2, και, χωρίς CO2, δεν θα υπήρχε ζωή, αφού δεν θα υπήρχαν φυτά. (3) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η όποια άνοδος θερμοκρασίας, αν υπάρχει, (παγετώνες προέβλεπαν το 1977) σχετίζεται μόνο με το ανθρωπογενές CO2, και όχι με την ηλιακή δραστηριότητα που νομίζω καθορίζει την ζωή μας. (4) Θεωρώ ότι η εξοικονόμηση πόρων, γενικά, και ενέργειας ειδικότερα, είναι εκ των ων ουκ άνευ. (5) Θεωρώ ότι είναι βλακώδες, έως υβριστικό, να πιστεύουμε ότι ο,τιδήποτε κάνουμε για τα επόμενα 10 χρόνια, αιολικά, βουντού, κλπ, θα έχει οποιονδήποτε αντίκτυπο στο κλίμα του Πλανήτη (μία-δύο εκρήξεις ηφαιστείων θα είναι πολύ πιο αποτελεσματικές, αλλά και μερικές θερμοπυρηνικές, ίσως είχαν αντίκτυπο).

Τέλος, αν φοβάμαι κάτι, σε Πλανητικό επίπεδο, είναι η υπερβολική εξάρτηση από πολλή βιομηχανική παραγωγή λίγων τροφίμων, και την αυξανόμενη αποξένωση, αυξανόμενου πληθυσμού από την γη.
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:23 π.μ. 5 σχόλια
Κυριακή, 30 Μαΐου 2010
Το μήλο κάτω από την μηλιά


"Τάσος Μαντέλης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1945. Σπούδασε Νομικά στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας και είναι δικηγόρος στον Αρειο Πάγο και στο Συμβούλιο Επικρατείας. Μέλος της Κεντρικής του Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ. Εκλέγεται βουλευτής από το 1981. Διετέλεσε Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΤΕ και του ΕΛΤΑ κατά την περίοδο 1985- 1989. Το 1993 ανέλαβε Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας. Τον Ιανουάριο 1996 ορίστηκε Γενικός Γραμματέα του Υπουργικού Συμβουλίου.

Δραστηριοποιείται στην Ευρωπαϊκή και Διεθνή Κοινότητα για την αντιμετώπιση του φαινομένου του Θερμοκηπίου και τη προώθηση των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Υπήρξε ιδρυτής και Α΄ Αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Forum για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας EUFORES. Είναι Πρόεδρος του αντίστοιχου Ελληνικού Forum ELFORES."

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_3232.html

Οι απατεώνες ψάχνουν για απάτες, και οι απάτες για απατεώνες.
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 3:07 μ.μ. 7 σχόλια
Haysville, Kansas


Σήμερα θα ασχοληθώ με ένα εντελώς άσχετο θέμα.

Έβαλα ένα link στους συνδέσμους που "με εμπνέουν", το blog της Βιβλιοθήκης της Κοινότητας του Haysville, προάστειο της πόλης Wichita, στο Kansas. Το Kansas είναι στο κέντρο της Αμερικής, και η μετά τους Ινδιάνους εποχή ξεκίνησε το 1830, αλλά εποικίστηκε έντονα μετά το 1850 στον καυγά μεταξύ οπαδών της «σκλαβιάς» και οπαδών της «ελευθερίας» των μαύρων. Μετά από έντονες και βίαιες διαμάχες που ήταν η πρώτη αψιμαχία Νοτίων και Βορείων για το θέμα, το Κάνσας τάχθηκε με τους «ελεύθερους», το 1861, την χρονιά που ξεκίνησε ο Αμερικανικός Εμφύλιος πόλεμος, που κράτησε το 1865. Από τότε, το Κάνσας έχει γίνει κάτι σαν βαρόμετρο της χώρας, και οι απόγονοι των φιλελεύθερων, με κάθε έννοια της λέξης, απογόνων του 19ου αιώνα, θεωρούνται η ραχοκοκαλιά του συντηρητικού κινήματος στην Αμερική.


Κυβερνήτης της Πολιτείας του Κάνσας είναι κάποιος Mark Parkinson. Ο άνθρωπος αυτός, εκλεγμένος σαν Ρεπουμπλικάνος, σε μία μάλλον (70%+) Ρεπουμπλικάνικη Πολιτεία, το γύρισε σε Δημοκρατικός, το 2006. Τότε, αυτή η μεταστροφή, δεδομένου ότι είχε γίνει στο Κάνσας, είχε σχολιαστεί σαν οιωνός μελλοντικών εξελίξεων. Ο Parkinson έγινε Κυβερνήτης πρόσφατα, όταν παραιτήθηκε η επίσης Δημοκρατική Κυβερνήτης του Kansas για να πάει στην Κυβέρνηση του Obama. Και πριν αποφανθείτε για όλες αυτές οι άσχετες λεπτομέρειες, να προσθέσω ότι ο Parkinson τέλειωσε το δημόσιο γυμνάσιο στην Wichita, και αποφοίτησε πρώτος ή δεύτερος στην τάξη του από το δημόσιο Πανεπιστήμιο της Wichita, και τέλειωσε, πρώτος, την Νομική σχολή του (επίσης δημοσίου) Πανεπιστημίου του Κάνσας.

Αλλά πίσω στην κοινότητα του Haysville και την Βιβλιοθήκη της. Η Haysville έχει 8.500 κατοίκους, στην πλειοψηφία τους λευκοί, και δημογραφικά στοιχεία φαίνονται στο link. Μάλλον δίνουν αρκετή σημασία στα τοπικά σχολεία τους και στα παιδιά τους , και προφανώς έχουν περί πολλού την βιβλιοθήκη τους. Η βιβλιοθήκη τους, εκτός από το blog που έβαλα στους συνδέσμους μου, έχει και άλλο ένα.

Το Κάνσας δεν είναι παράδεισος. Σε ένα αχρηστευμένο σιλό διηπειρωτικών πυράυλων, τσάκωσαν κάποιον να φτιάχνει LSD... Σε ένα άλλο σιλό, έφτιαξαν ...γυμνάσιο. Φυσικά και δεν είναι όλα εύκολα για όλους, και οι τοπικές ειδήσεις έχουν απ' όλα, και οι άγνωστοι "φίλοι" μου, στην κοινοτική βιβλιοθήκη του Haysville, είναι αγχωμένοι με την τρομακτική διαρροή πετρελαίου στον Κόλπο του Μεξικού, παρά την μεγάλη απόσταση. Αν μπείτε στον κόπο να χαζέψετε τα παραπάνω links, νομίζω ότι θα έχετε λίγο καλύτερη (αν και μάλλον συντηρητική, χαχαχα) εικόνα της Αμερικής από αυτήν που έχουμε εδώ στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι ένα σχεδόν λευκό προάστειο της Wichita, σε αυτό που εμείς θα λέγαμε "στο μέσο του πουθενά", να μην είναι η εικόνα που μας βολεύει να έχουμε, αλλά αυτή είναι η εικόνα, έστω και ωραιοποιημένη μέσα από ιστοσελίδες, ή τις επιλογές μου.

Εάν απορείτε πως μου ήρθε το Κάνσας, μες τη μέση της χώρας, και η Wichita (γενέτειρα της ...Pizza Hut), και η Κοινοτική Βιβλιοθήκη της Haysville, η απάντηση είναι εύκολη: Τυχαία. Εκεί βρήκα την αυτοπροσωπογραφία μου...

(και επειδή άργησα να αναφέρω την πηγή, είπα να κάνω αυτήν την ανάρτηση...)

Η κατάσταση στον Κόλπου του Μεξικού δεν είναι καλή. Η μέχρι τώρα καταστροφή είναι ανυπολόγιστη, οι προσπάθειες να σταματήσει η διαρροή απέτυχαν και το Σάββατο, και ενώ δεν υπάρχει πολλή πληροφόρηση, η αίσθηση είναι εκτός από οικολογικές και οικονομικές, οι συνέπειες μπορεί να είναι και πολιτικές. (κλικ στον χάρτη)


Η φωτό στην παραλία είναι από εδώ.
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 2:33 π.μ. 5 σχόλια
Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
to be free


The river flows, it flows to the sea.
Wherever that river goes, that's where I want to be.
Flow, river flow, let your waters wash down,
Take me from this road, to some other town.

All he wanted, was to be free,
And that's the way, it turned out to be,
Flow, river flow, let your waters wash down,
Take me from this road, to some other town.

Flow, river flow, past the shaded tree,
Go river, go, go to the sea,
Flow, to the sea.

Wherever that river goes, that's where I want to be.
Flow, river flow, let your waters wash down,
Take me from this road, to some other town.




Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 10:51 μ.μ. 0 σχόλια
Μην σταματάς να ρωτάς


Υπάρχουμε, ζούμε, βλέπουμε, επικοινωνούμε, απολαμβάνουμε την λιακάδα, ή την δροσιά της νύχτας, διαβάζουμε αυτά τα σχήματα στην οθόνη, μαθαίνουμε από τι είναι φτιαγμένο το σύμπαν, επειδή υπάρχει η παραπάνω εικόνα με το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα (κλικ για μεγέθυνση).


Συνειδητοποιώ, από τις συζητήσεις μου, ότι οι απόψεις μου με σε θέματα ενέργειας, για πολλούς είναι παράξενες, επειδή είναι άγνωστες, και αντίθετες, όχι με την Επιστήμη, αλλά με την Προπαγάνδα. Η Φυσική, ή οι μηχανολογικές επιστήμες, δυστυχώς, δεν είναι ούτε οικείες, και το χειρότερο, στην χώρα μας, διατυπώνονται με τρόπο ακαταλαβίστικο, ή επιπόλαιο, σαν συνταγή, χωρίς την ασταμάτητη απορία των μικρών παιδιών. Όχι ότι καταλαβαίνω τα πάντα, ούτε ότι θα προλάβω να τα καταλάβω (και το γράφημα, πάνω πάνω φτάνει μόνο μέχρι το κουτάκι που λέει "Electromagnetism"). Λίγο λυπάμαι και λίγο χαίρομαι, που η επιστροφή σε αέναα εδάφη είναι για να προλάβω, αν μπορώ, την καταστροφή του όποιου Ελληνικού τοπίου έχει απομείνει, την περαιτέρω εισβολή στην τσέπη μου, και την όποια αποκατάσταση της αλήθειας.

Έχω βάλει δύο συνδέσμους που βρήκα ευχάριστους και ενδιαφέροντες, δεν έχουν σχέση με πολιτική, ή με ενέργεια. Ένας είναι από την Ελλάδα, τον άλλο τον ανακάλυψα κατά λάθος, σε μια μικρή κωμόπολη στο Κάνσας, όταν έψαχνα για το εικονίδιό μου. Θα της κάνω μία ανάρτηση της κωμόπολης, υπάρχουν και άλλοι μύθοι που πλανώνται...

Το σημαντικό είναι να μην σταματάς να ρωτάς. Η περιέργεια υπάρχει για τους δικούς της λόγους.
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:11 π.μ. 15 σχόλια
Παρασκευή, 28 Μαΐου 2010
ball busting


Απολαμβάνω τις συζητήσεις... Ρώτησα τον φίλο μου, «Πόσα αιολικά MW χρειάζονται για να φτιάξουν, από μόνα τους, μία μπίλια ρουλεμάν, και πόσο θα στοιχίσει αυτή η μπίλια»;

O φίλος έψαξε για πόση ενέργεια (MWhr) χρειάζεται και όχι για πόση εγκατεστημένη αιολική ισχύ (MW). Αυτό ήταν λάθος, αλλά δεν πειράζει, η ερώτηση ήταν «παγίδα». Η απάντηση είναι «άπειρα αιολικά». Όλα τα αιολικά του κόσμου αν συνδέσεις, πάλι ρισκάρεις κάποιο χυτήριο, κάποιος φούρνος, κάπου στην διαδικασία, να ξεμείνει, και να κολλήσει, αν βασίζεται μόνο σε αιολικό ρεύμα. Το αιολικό ρεύμα είναι "στοχαστικό", ενώ η ζήτηση από το χυτήριο, ή την υψικάμινο, είναι "ντετερμινιστική". Το αιολικό ρεύμα, υπάρχει μόνο με backup. Και όσο πιο πολλή αιολική ισχύ έχεις εγκατεστημένη, τόσο πιό πολύ backup χρειάζεσαι. Διπλό κόστος, διπλές μονάδες, διπλά καλώδια, διπλά τα πάντα. Πολύ οικολογικό.

Για αυτό, όλα τα αιολικά του κόσμου, από μόνα τους, ούτε μία ατσάλινη μπίλια ρουλεμάν δεν μπορούν να φτιάξουν, πόσο μάλλον ισάριθμα αιολικά για να ανικαταστήσουν εαυτόν. Όσο για το κόστος... για την ΥΠΕΚΑ, "τσάμπα" και θα βάλω και την διάνοιξη των δρόμων από το ΕΣΠΑ. (Και έκανα κι άλλη ζαβολιά -- έπρεπε να τονίσω "βιομηχανικά" ρουλεμάν, μαζικής παραγωγής. Ο Γιαπωνέζος μάστορας, με λίγη υπομονή, θα μπορούσε να μου φτιάξει μία μπίλια...)

Τα ρουλεμάν, για όσους δεν ξέρουν είναι φαινομενικά ταπεινά εξαρτηματάκια, χωρίς τα οποία δεν υπάρχουν ούτε αυτοκίνητα, ούτε αεροπλάνα, ούτε πατίνια, ούτε …ανεμογεννήτριες, ούτε τραίνα… Ούτε μίξερ για την κουζίνα. Ο,τιδήποτε έχει κάτι που μοιάζει με ρόδα που γυρίζει γύρω από άξονα, χρειάζεται και ένα η περισσότερα ταπεινά ρουλεμάν. Τα ταπεινά ρουλεμάν είναι τέτοιας στρατηγικής σημασίας που ήταν στόχος προτεραιότητας (μετά τα υποβρύχια και τα αεροπλάνα) στην καημένη την Γερμανία, στον Β' ΠΠ.


Για τους περίεργους, που ενδιαφέρονται για την κατασκευή του ρουλεμάν και του ατσαλιού, καλό διάβασμα. Για την κατασκευή εξορυκτικών, μεταφορικών, και άλλων μηχανημάτων που εμπλέκονται, δεν αντέχω...
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 6:46 μ.μ. 4 σχόλια
Σήμερα ο Μαντέλης... Αύριο;


Έλεγα να κρατήσω τις αναρτήσεις εστιασμένες στο θέμα της ενέργειας και μόνο μέσα από στοιχεία, να εκθέσω την απάτη των ΑΠΕ. Αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο απάτες, και η αλήθεια είναι η γραφική εξαίρεση. Και είμαι θυμωμένος. Ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ. Η κυρία Μπιρμπίλη είπε όλα της τα παιδικά επιχειρήματα, σαν απ' ευθείας από τις μπροσούρες των συμβούλων της. Είπε ότι προς το παρόν, δεν θα πουληθεί η ΔΕΗ ή οι μονάδες της (θα περιμένει για καλύτερο timing). Ξέχασε να πει ότι θα γίνει μια πρωτοφανής επιδρομή σε βάρος των καταναλωτών, θυμήθηκε να πει ότι από τα λάφυρα, θα δώσει κάτι πίσω στους ιθαγενείς. "Θα το πληρώνετε, ιθαγενείς, 100% πάνω το ρεύμα, αλλά θα σας κάνω 10% έκπτωση αν δεν φωνάζετε".

Να τι είπε σχολιαστής στην Ναυτεμπορική για το θέμα:

"Την Γερμανία συμφέρει αυτή η τεχνολογία, διότι έχει δημιουργήσει στην ΕΡΕΥΝΑ και στην παραγωγή εκατοντάδες χιλιάδες θέσεις εργασίας. Παρενέργεια -πολύ δυνατή και οδυνηρή - η συνεχής αύξηση ρεύματος γιά τους καταναλωτές (η απορρόφηση αυτού του ρεύματος σε τιμή ανάλογα με κατηγορία παραγωγής σε περίπου 0,40 E/kwh είναι βάσει νόμου αναγκαστική). Εδώ έχουν γεμίσει τις σκεπές με φοτοβολτάικ, τους λόφους και την θάλασσα με αερόμυλους.

Δυστυχώς, έμπλεξε ΕΕ και την Ελλάδα σε αυτό το κύκλωμα.

Η βιομηχανία της Γερμανίας θα χαρεί και οι μίζες στους Ελληνες πολιτικούς και ΔΥ θα πάει σύννεφο !!! (Η siemens είναι η μεγαλύτερη παραγωγός αερόμυλων).

Να δείτε που θα φθάσουν οι τιμές ρεύματος !!!

Χαιρετώ από Γερμανία"

Κυρία Υπουργέ Κλιματικής Αλλαγής, το όνομα και μόνο του Υπουργείου σας λέει ότι πρόκειται για απάτη, και το ότι αρέσει στον Πρωθυπουργό, δεν το αλλάζει αυτό, απάτη είναι. Εάν κάποιος, το 1999, έλεγε ότι "ο Μαντέλης τα πιάνει", ο Μαντέλης θα του έκανε μήνυση, θα την κέρδιζε, και ο Σημίτης θα έλεγε κάτι βαρυσήμαντο (κι ας έκρυβε σαν πρωθυπουργός της λαδιές της περιόδου που ήταν στο Ανάπτυξης). Και δείτε τώρα τι γίνεται: Ιφιγένεια ο Μαντέλης, αλλά θα κερδίσετε λίγο χρόνο οι υπόλοιποι, για να προλάβετε να κάνετε τα ιερά πράσινα έργα σας.

Ξεπληρώνετε ίσως και δικά σας γραμμάτια προς ξένους και οι ίδιοι ξένοι που σταυρώνουν τον Μαντέλη τώρα, θα σταυρώσουν εσάς μεθαύριο. Αν προλάβουν. Μπορεί να προφτάσουν οι καταναλωτές, που σε καιρό ύφεσης και πτώχευσης, θα τους ακριβύνετε το ρεύμα για να σώσετε τις αρκούδες της Ανταρκτικής. Σήμερα ο Μαντέλης... αύριο ποιός θα έχει σειρά;

Πέρασα ωστόσο και από το καφενείο, και είδα δύο φωτογραφίες που αξίζουν όσο όλα μου τα μαθήματα στοιχειώδους φυσικής και αριθμητικής:



Όπως λέει και ο καφετζής, η Greenpeace είναι το μόνιμο κανισάκι της κυρίας ΥΠΕΚΑ. Στην πρώτη φωτό, τα πορτοκαλιά στρουμφάκια σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Στην δεύτερη φωτό, από δεξιά προς τα αριστερά, ο Χαραλαμπίδης, Πρόεδρος της Greenpeace, ο Δ. Λάλας υποψήφιος του Πασόκ, ο Γ. Μιχόπουλος Γ. Διευθυντής της αιολικής Vestas, η Α. Ποδηματά, ευρωβουλευτής του Πασόκ, και ο Αρθούρος, Πρόεδρος της ΔΕΗ. Δεν ξέρω αν στο δείπνο είχε και χορηγία, αλλά όλοι κοιτάνε τον άνθρωπο με τα ορυκτέλαια -- συγγνώμη, λεφτά -- εκτός από τον Χαραλαμπίδη που σεμνότυφα, κοιτάει χαμηλά και σκέφτεται. Αχ καημένη ΔΕΗ...

Στα παιδιά της φωτογραφίας, θα αφιερώσω ανάρτηση, άλλη φορά.
Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:02 π.μ. 17 σχόλια
Παλαιότερες αναρτήσεις Αρχική σελίδα
Εγγραφή σε: Αναρτήσεις (Atom)
archaeopteryx
Προβολή πλήρους προφίλ
Ἐν ἀρχῇ
ANTI WEBLOG
…Υποπερίπτωση ο Μαντέλης
Πριν από 41 λεπτά δάσκαλοι
politis-gr
Ελληνικό Καφενείο
πιτσιρίκος
Φίλοι από την Ιουράσια περίοδο
Orestios » Μπορεί ο Σαμαράς να απαλλάξει τον κόσμο της ΝΔ από τα σαπρόφυτα της Μεταπολίτευσης?
bp part 4
Πριν από 9 ώρες ζάχαρη
ψυχολογική πίεση
Πριν από 17 ώρες αλλενακι
Ελιγμός της λέσχης Βilderberg: η ατζέντα του 2010. Για πρώτη φορά “ανοιχτή” με κάλυψη από 37 τηλεοπτικά συνεργεία, ανάμεσά τους το Russia Today και εναλλακτικά μέσα -BLOGS- !!
1 ημέρα πριν Πελαγοφίαλος
ΕΛΠΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ
1 ημέρα πριν Ο νοων...νοειτω
Η Ντόρα και η νέα Ένωση Κέντρου!
Πριν από 2 ημέρες PORTA@GR
Ronnie James Dio.. Falling Off The Edge of the World
Πριν από 3 ημέρες Alkimos archive » Έκρυθμη η κατάσταση στα Σκόπια!
ΠΟΝΤΙΟΙ: ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΟΥ
Πριν από 1 εβδομάδα το φλυτζάνι του καφέ
ftalphaville
Haysville Community Library
marketwatch
nytimes
Physics4u
realclearmarkets
seeking alpha
Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών
αεροπαθείς
Εύπλοια
Ευρυτάνες
windfarms
Windwatch
κλιματολόγοι
climate change facts
climate-gate
eco fascism
friends of science
global warming issues
global warming policy
heliogenic
new scientist
physical geography
realclearpolitics
science and public policy
Αρχειοθήκη ιστολογίου
▼ 2010 (48)
▼ Μάϊος (42)
Σας πήραμε χαμπάρι
Το μήλο κάτω από την μηλιά
Haysville, Kansas
to be free
Μην σταματάς να ρωτάς
ball busting
Σήμερα ο Μαντέλης... Αύριο;
燃料電池 για μικρά και μεγάλα παιδιά
Γαία (εναντίον ...ΥΠΕΚΑ)
Εργατική Αλληλεγγύη
Υδροηλεκτρικά
Ο χαμένος σοσιαλιστικός παράδεισος
Πολιτική Δύναμη
Παραγγελία ενεργειακής μελέτης
Έκκαθαριστής ή αναισθησιολόγος;
Αιολικό Βατοπέδι
Πτωχεύσεις, ρυθμίσεις, εκκαθαρίσεις κλπ.
Ομιλία για τις 19 Μαϊου 2011
Κάρβουνο, σκέτο
Bρήκα στο inbox μου
Κάρβουνο, ΑΠΕ και οι ...Bilderbergers
Κύριε Πρωθυπουργέ:
οι ΑΠΕ στην Ελλάδα
Η χρεοκοπία, η διαφθορά και η ΔΕΗ
Το σπίτι σου καίγεται
Hoşgeldiniz, Tanrıya şükür
Δανία - Ελλάς, 6-0
Αφαλάτωση
Η ιστορία του κόσμου
Τα Σαββατοκύριακα, κλειστά
Κλιματολογία
Ανεβάσαμε το ...δολάριο
Ουράνιο στην Ελλάδα;
Αερολογίες
Διχρωμία
Ετεροχρονισμοί, ενέργεια, κλπ
Σύμπτωση
Εμπόριο ρύπων, το Νέο Χρηματιστήριο
Nαι ή Όχι σε ποιό ερώτημα;
Rigoletto è andato con il vento
Η Πράσινη Γερμανία και η Υπουργός
Ρεύμα να φαν' κι οι κότες
► Απρίλιος (6)
Το κόστος του ρεύματος και οι πιγκουίνοι
The show must go on
Διάλειμμα για διαφήμιση
Οι τρεις (συν ένας) Νόμοι
Ενέργεια στην Αμερική του 2008
Γνώμες και Γνώση

maggies

Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ημερομηνία εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης