ΤΟΥΛΙΠΑ ΓΟΥΛΙΜΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Παρόμοια θέματα
    Πρόσφατα Θέματα
    » Σπάνιο ενδημικό φυτό ανακαλύφθηκε στον Καβομαλιά.
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Νοε 07 2016, 20:09 από Janthina

    » Και νέο ενδημικό φυτό ανακαλύπτεται στα Βάτικα.
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Νοε 07 2016, 18:04 από Admin

    » Αγριολούλουδα
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΚυρ Νοε 06 2016, 17:15 από Admin

    » ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2015
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Ιαν 04 2016, 19:24 από Admin

    » ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΡΙΟΙΚΟΥΣΙ ΠΟΛΛΟΙ
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Ιαν 04 2016, 18:43 από Admin

    » 1η Βατικιώτικη αστροβραδιά 2015
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΠεμ Ιουλ 09 2015, 17:24 από Admin

    » Θαλασσοπορία Καβομαλιά 2015
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΠεμ Ιουλ 09 2015, 17:20 από Admin

    » Πεζοπορία στο φάρο του Καβομαλιά.
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Μάης 11 2015, 16:35 από Admin

    » Πεζοπορία στο ρέμα "ΛΕΜΟΝΙΕΣ" Βελανιδίων.
    φουσκες και εμποριο ρυπων EmptyΔευ Μάης 11 2015, 16:31 από Admin

    Εικονοθήκη


    φουσκες και εμποριο ρυπων Empty
    Εσωτερικοι σύνδεσμοι

    ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

    Αγκυροβολιο Βατικα
    MarineTraffic.com
    counter

    Μάρτιος 2024
    ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031

    Ημερολόγιο Ημερολόγιο

    Gold Life/Gaia Group
    Gold Life/Gaia Group

    φουσκες και εμποριο ρυπων

    2 απαντήσεις

    Πήγαινε κάτω

    φουσκες και εμποριο ρυπων Empty φουσκες και εμποριο ρυπων

    Δημοσίευση από agnostos Τετ Δεκ 01 2010, 17:04

    skip to main | skip to sidebar
    Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2010
    Φούσκες και εμπόριο ρύπων


    Φούσκες και πυραμίδες έχουν υπάρξει πολλές. Και έχουν μερικά κοινά συστατικά: Προϋποθέτουν ύπαρξη ρευστότητας, δημιουργία τεχνητών ελλειμμάτων, μόδα, σύνδρομο αγέλης, απληστία, φόβο, κάποιο συντονισμό, ψευδαίσθηση οφέλους, μαζική ή αντισυμβατική διαφήμιση, και φυσικά πολλούς μικρούς που θα τα δώσουν σε λίγους μεγάλους...

    Για να τεκμηριώσω την πονηριά που νομίζω ότι υπάρχει, στο θέμα της αγοράς δικαιωμάτων CO2 ή ρύπων και, κατ' επέκταση στις Πρασινάδες, πρέπει κάνω μία υπενθύμιση στον εαυτό μου σχετικά με την πρόσφατη φούσκα στο Χρηματιστήριο Αθηνών:

    Η φούσκα του Χ.Α. (μεταξύ 1999 και 2001) αλλά και κάθε χρηματιστηριακής αγοράς είχε πολλούς παίκτες. Ο βασικός, ήταν οι μεγαλομέτοχοι των εταιριών, ιδιωτών ή του Δημοσίου. Χωρίς πρωτογενείς μετοχές, δεν υπάρχει φούσκα. Ο δεύτερος βασικός παίκτης ήταν οι θεσμικοί επενδυτές: οι Τράπεζες, τα Αμοιβαία Κεφάλαια και οι Εταιρίες Επενδύσεων, Έλληνες και ξένοι. Αυτοί έχουν τα χρήματα να κάνουν παρασκήνιο, όπου δεν θέλει να φανεί ο βασικός μέτοχος. Ο τρίτος παίκτης ήταν οι πάσης φύσεως παπαγάλοι: Έγκυροι θεωρητικοί σοφοί, opinion makers, μεγάλοι και μικροί δημοσιογράφοι, βαρύγδουποι σχολιαστές. Ο τέταρτος παίκτης ήταν οι χρηματιστηριακές εταιρίες: αυτές ήταν ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στους πρώτους 3 παίκτες. Συντόνιζαν τα τρίγωνα και τα αεροπλάνα και έφτιαχναν δώρα και μίζες που ήταν δύσκολα για τους πρώτους δύο. Ο πέμπτος παίκτης ήταν τα θύματα: Οι πολλοί επενδυτές. Αυτοί έχασαν από λίγα λεφτά ο καθένας, αλλά τα εισέπραξαν οι λίγοι. 200.000 x €100 = 100 x €200.000. Νομίζω είναι σαφές (αν και λίγο απλοποιημένο).

    Το σημαντικό από το παραπάνω παράδειγμα είναι τα συστατικά: 1) το πρωτογενές αγαθό (οι μετοχές), 2) οι ιδιοκτήτες, 3) οι χονδρέμποροι (οι θεσμικοί επενδυτές), 4) οι θεωρητικοί μεγάλοι και μικροί παπαγάλοι, 5) οι διακινητές και 6) τα θύματα.

    Και φυσικά, χρειάζεται ο θεσμός του Χρηματιστηρίου. Μερικοί από εσάς θα πούνε: "Φταίει ο θεσμός". Δεν συμφωνώ. Δεν φταίει ο θεσμός, οι παίκτες φταίνε, και οι κατά τόπον φαυλούτσικοι κανόνες. Η πονηριά των μεγάλων και η αγραμματοσύνη και απληστία των μικρών. Και στο Ελληνικό παράδειγμα, οι μετοχές, δεν ήταν ποτέ τίποτα άλλο παρά χαρτί για σπέκουλα. Οι μικρομέτοχοι (ή και οι θεσμικοί επενδυτές) ελάχιστα πραγματικά δικαιώματα είχαν.


    Με το Χρηματιστήριο Ρύπων, η κατάσταση είναι λίγο διαφορετική: 1) είναι κάτι καινούργιο, 2) δεν το βλέπουμε και δεν το διαβάζουμε – δεν είναι για εμάς, είναι, βασικά, μόνο για θεσμικούς, 3) σε αντίθεση με το χρηματοοικονομικό, οι μετοχές είναι πλασματικές: αντιπροσωπεύουν αμφίβολης σημασίας αγαθό. Είναι αυθαίρετα ορισμένες από κάποιο αόρατο χέρι με τεχνητό έλλειμμα από το πλαφόν. Υπάρχουν οι θεσμικοί παραγωγοί (οι κατά τόπο παραγωγοί ρεύματος (και οι βιομηχανίες), πράσινοι ή μη. Υπάρχουν οι θεσμικοί επενδυτές (funds που επενδύουν -- ευχαριστώ Π-Π για τα στοιχεία, είναι χρήσιμα). Μικροί επενδυτές --θύματα-- δεν υπάρχουν. Οι μικροί, από όπου τα παίρνουν, ή σκοπεύουν να τα πάρουν οι μεγάλοι, είμαστε εμείς: εσείς, εγώ, ο γείτονας, κάθε καταναλωτής ρεύματος. ΌΛΟ το μηχανάκι τροφοδοτείται από την αύξηση στην τιμή του ρεύματος. Και από φόρους για έργα υποδομής για τα μηχανήματα της κάθαρσης και της σωτηρίας: πράσινα τρένα, πράσινα αυτοκίνητα, πράσινοι δρόμοι, πράσινες διασυνδέσεις (και μαντέψτε ποιός τα πουλάει).


    Και εδώ υπάρχουν τα παπαγαλάκια: Από τους (Δημοκρατικούς, σοσιαλίζοντες) Προέδρους και τον Αντιπροέδρους των ...ΗΠΑ, μέχρι τον δικό μας τον Παπούλια και τον ΓΑΠ, όλα τα λαμόγια και τρωκτικά των αιολικών, τις τράπεζες (η επιμελητεία του επιδρομέα). Όλες οι ΜΚΟ που χρηματοδοτούνται από κυρίως Γερμανικές εταιρίες, ανά τον κόσμο. Τα ΜΜΕ. Και οι ορδές των ηλιθίων. Κυριολεκτικά, ορδές. Γιατί σε αντίθεση με το κανονικό Χρηματιστήριο, εδώ το μήνυμα, δεν είναι ότι πάμε να βγάλουμε λεφτά. Το μήνυμα είναι ότι πάμε να κάνουμε «καλό», πάμε να σώσουμε τον Πλανήτη. Το θυμάστε; Το είχα γράψει στις Πράσινες επενδύσεις για εκλεκτούς: “Do good while making money”. Πολύ πιο δυνατό μήνυμα, με μεγαλύτερες ορδές ηλιθίων, και κομπάρσους καλοπροαίρετους ανθρώπους, μικρά παιδάκια κλπ. Άκου «ενέργεια για την αιωνιότητα»... Βλάσφημοι... παραβιάζετε τον Δεύτερο Νόμο.

    Ωστόσο το μηχανάκι είναι εξαιρετικά καλά στημένο. Σαν business plan, σαν σχέδιο πολέμου..

    Και γιατί η διαφήμιση; Φοβούνται τον ξεσηκωμό. Παραπλάνηση . Εγώ άρχισα να το καταλαβαίνω μετά από 6 μήνες. Πολλοί δεν θα πάρουν χαμπάρι τίποτα. Και με το Μνημόνιο… Μήπως είναι μέσα; Τι έλεγα; Τα χρήματα από το ρεύμα είναι ίσως πιο σίγουρα από τους τόκους και τους φόρους...


    Αυτοί λένε «ζωγραφίστε γιατί χανόμαστε». Εγώ (και όχι μόνο) σας λέω: «Ξυπνήστε γιατί εμείς χανόμαστε» (και όχι μόνο στα ενεργειακά). Έβαλα πάνω πάνω δεξιά, έναν σύνδεσμο στην ανάρτηση της Ζάχαρης. Η εικόνα έχει τους προσκυνημένους της Νέας Τάξης και τις γλάστρες τους. Και δείτε και το "όχι στην Κάρτα του Πολίτη". Παρέα πάνε αυτά τα δύο.

    ΥΓ. Το ρεύμα πρέπει να ακριβύνει τόσο ώστε να καλύπτει τα κέρδη των Γερμανών και άλλων προμηθευτών, τα κέρδη των επενδυτών του Zug, τα κέρδη του ενδιάμεσου που έφτιαξε και πούλησε, τα πραγματικά έξοδα εγκατάστασης, δωράκια, εκδηλώσεις παιδικής ζωγραφικής, "λοιπά" έξοδα, ΣΥΝ το ρεύμα της εφεδρείας. Και αυτό το λέω σε ροζ για να σας φανεί τρυφερό.
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:16 π.μ. 6 σχόλια
    Τρίτη, 30 Νοεμβρίου 2010
    Η τσάμπα ενέργεια

    Αααα… το αιολικό και το ηλιακό δυναμικό και η ελπίδα της αιώνιας ζωής, και των ελιξιρίων της νεότητας. Τσάμπα ενέργεια από υβριδικά αιολικά και υδροηλεκτρικά… πράσινοι λόφοι με βουκολικές ανεμογεννήτριες και ξανθά παιδάκια και ροζ λαγουδάκια… νόμοι γραμμένοι κατά παραγγελία για να εισάγουμε πράγματα που παράγουν ακριβό ρεύμα, αδειοδοτήσεις για απάτες, νόμιμες απάτες.

    Μα δεν το βλέπετε ότι αυτή είναι η φόρμουλα που έχει φέρει την Ελλάδα σε αυτό το αδιέξοδο; Δεν το βλέπετε ότι αυτές είναι οι προβληματικές του αύριο; Δεν βλέπει η Εθνική και η Πειραιώς ότι αυτά είναι τα θαλασσοδάνεια της εποχής; Αλλά δεν τους νοιάζει… το πρόβλημα θα το έχει ο επόμενος.

    Ό,τι φτιάχνεται με φουσκωμένες παραδοχές, με παραδοχές ότι ΘΑ διπλασιαστεί το ρεύμα – σε καιρό φτώχειας και ύφεσης! – δεν το βλέπετε τι κάνει; Κάνει ό,τι έκαναν οι «Αναπτυξιακοί» νόμοι στην Ελληνική Βιομηχανία. Την σκότωσαν. Μόνο τότε ήταν με λεφτά ξένων, φοροαπαλλαγές, και επιδοτήσεις. Τώρα είναι με λεφτά φτωχών καταναλωτών και καταναγκασμό (και καταστροφή της χώρας μας). Και τα προηγούμενα λεφτά... μην νομίζετε, τα χρωστάτε(με).


    Στους καθηγητάδες, και τους απελπισμένους επιστήμονες που μαγείρεψαν με τις γνώσεις τους: Καλά κάνετε και σπρώχνετε… Αλλά σπρώχνετε αρπαχτές σε βάρους των παιδιών σας. Και αν αντιγράφω εγώ την Wikipedia, εγώ είμαι ένας ψευδώνυμος blogger που αναγράφει τις παραπομπές του. Εσείς είστε τσαρλατάνοι αντιγραφείς. Κανένα, μα κανένα, από οποιοδήποτε έργο έχει εγκρίνει η ΡΑΕ τον καιρό αυτό δεν κάνει τίποτα άλλο από το να κλέβει τον φτωχό. Υπεξαίρεση με την ευλογία του (Γερμανικού) Κράτους. Και άφθονα χωματουργικά για το χαρτζιλίκι και την συναίνεση.

    Νόμοι και διατάξεις της Ελληνικής Δημοκρατίας φτιαγμένοι για την αντιμετώπιση της ...Κλιματικής Αλλαγής! Απατεώνες; Ηλίθιοι; ή και τα δύο; Δείτε την μπροσούρα για την Ικαρία. Ρωτήστε πόσο θα κάνει το ρεύμα. Ζητήστε ανάλυση ταμειακών ροών. Κάντε τους μήνυση για κλοπή. Θα την κερδίσετε. Απιστία εκ προμελέτης, συνωμοσία για υπεξαίρεση. Και για το Αποπηγάδι... για κάθε "έργο". Όσο για την ομορφιά και την μακροζωία... δυστυχώς, θα πάρουμε...


    Και οι Αφρικανοί απορρίπτουν τις παραδοχές του ΥΠΕΚΑ και της Ελληνικής Δημοκρατίας.

    a. horribillis
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 1:12 μ.μ. 11 σχόλια
    Περίοικοι


    «Η Ευρώπη πρέπει να διχοτομηθεί σε δύο οικονομικές ζώνες»

    Για όλα φταίνε οι …Πέρσες (τουλάχιστον με τις δικές μου παραστάσεις) γιατί με αφορμή αυτούς, έφτασε ο Μέγας Αλέξανδρος στην Αλεξάνδρεια Εσχάτη, και άνοιξε ο εμπορικός δρόμος Ανατολής-Δύσης και βρήκαν οι Ρωμαίοι έτοιμο έδαφος για τα δικά τους. Οι Γερμανοί, ωστόσο, είναι η ιστορία της Ευρώπης από τότε που εμφανίστηκαν. Οι Άγγλοι παρέλαβαν την θάλασσα από τους Ισπανούς. Οι Γερμανοί ζήλεψαν τους Άγγλους, και να τα χάλια μας.

    Το καφενείο-gr μου θύμισε την Χανσεατική Ένωση. Αν οι Γερμανοί δεν είχαν γλυκαθεί με την Αυτοκρατορία, αυτή θα ήταν η σύγχρονη Ε.Ε. Αντιγράφω τον Αλέξανδρο Πιστοφίδη:

    "Δημιουργήθηκε τον 13ο αιώνα από εμπόρους γερμανικών πόλεων της Βαλτικής και της Βόρειας Θάλασσας με κύριο σκοπό τη διασφάλιση της ελεύθερης ναυσιπλοΐας και του εμπορίου στο χώρο της Βόρειας Θάλασσας. Στη συνέχεια, βλέποντας τα πλεονεκτήματα από την κατάργηση των δασμών και την ελεύθερη μετακίνηση αγαθών και ανθρώπων, έγιναν μέλη διάφορες πόλεις, όπως το Λονδίνο, η Μπρύζ , το Μπέργκεν της Νορβηγίας και η ρωσική πόλη Νόβγκοροντ. Η Τευτονική Χάνσα ή Χανσεατική Ένωση, ήταν η πρώτη επιτυχής απόπειρα εμπορικής ένωσης στον ευρωπαϊκό χώρο. Για πάνω από τρεις αιώνες, οι χανσεατικές πόλεις κέρδισαν πλούτο, δύναμη και μοναδική ανάπτυξη σε όλους τους τομείς, διότι δεν αντάλλασσαν μόνο αγαθά αλλά επίσης ιδέες και πολιτισμό με αμοιβαίο όφελος. Οσο οι σχέσεις ήταν ισότιμες, ήταν δίκαιες και οι συναλλαγές, οι οποίες είχαν ως κανόνα το αμοιβαίο συμφέρον. Αυτή η ισοτιμία στις σχέσεις ήταν ο βασικός δεσμός που διασφάλισε την μακροβιότητα της Ένωσης. Με τη δημιουργία των εθνικών κρατών και την προσπάθεια κάποιων από αυτά να χειραγωγήσουν την Ένωση προς ίδιον όφελος εις βάρος των άλλων, έσβησε και η Χανσεατική Ενωση. Το 1669 έμειναν μόνο τρεις γερμανικές πόλεις ( Αμβούργο, Βρέμη και Λύμπεκ).

    Σε αντίθεση με την ΕΕ, η Χανσεατική Ενωση δεν δημιουργήθηκε σαν ιδέα στα μυαλά κάποιων πολιτικών ηγετών που μετά επιβλήθηκε πάνω στις κοινωνίες των λαών τους, αλλά ήταν αποτέλεσμα μιας......... διαδικασίας που ξεκίνησε από ιδιώτες, εκφράζοντας τις ανάγκες των εμπόρων και των κοινωνιών των συγκεκριμένων πόλεων. Αυτό ήταν το μυστικό της επιτυχίας της. Σήμερα, πριν καλά-καλά αρχίσει να στεριώνει η ΕΕ, βιώνουμε ήδη τους τριγμούς και τα προβλήματα, που είχε η Χανσεατική Ενωση λίγο πριν την κατάρρευσή της. Η ιδέα που ξεκίνησε από κάποιους αξιωματούχους σαν Ευρωπαϊκές Κοινότητες (ΕΚΑΧ, ΕΟΚ, ΕΥΡΑΤΟΜ) το 1951 και το 1957 για να ολοκληρωθεί το 1992 στο Μάαστριχ σαν ΕΕ, πνέει ήδη τα λοίσθια πριν συμπληρώσει καν έναν αιώνα ζωής.

    Αφού για πάνω από δυο δεκαετίες οι χώρες του Νότου τροφοδότησαν τον πλούτο των χωρών του Βορρά και κυρίως της Γερμανίας, σήμερα κινδυνεύουν να γίνουν χώρες-δουλοπάροικων του πλούσιου Βορρά. Η ΕΕ έγινε μια χρυσή αγελάδα για τη Γερμανία και μια παγίδα για τις φτωχές χώρες του Νότου. Ηδη στη Γερμανία ακούγονται φωνές που ζητούν την έξοδο κάποιων χωρών του Νότου από την Ευρωζώνη ή ακόμα και την επιστροφή στο γερμανικό μάρκο. Όλα δείχνουν, πως, αν συνεχιστεί αυτή η εξέλιξη, ή θα συμβιβαστούν οι χώρες του Νότου με την ιδέα πως στο μέλλον θα υποχρεωθούν να ζουν σε μια ΕΕ δυο ταχυτήτων, χάνοντας την ανεξαρτησία τους, ή η ΕΕ θα διαλυθεί πριν καλά-καλά συμπληρώσει έναν αιώνα ζωής.

    Η σύγκριση με τις ΗΠΑ και τα αρχικά προβλήματα που είχαν στην αρχή της δημιουργίας τους, είναι αφελής και άκαιρη. Οι ΗΠΑ δημιουργήθηκαν μέσα από έναν κοινό αγώνα ανεξαρτησίας των ίδιων των λαών τους και δεν ήταν αποτέλεσμα πειραματισμών στα γραφεία κάποιων αξιωματούχων. Η ΕΕ τείνει να μοιάσει την Αθηναϊκή Συμμαχία, όπου ίσχυε για τους Αθηναίους το σλόγκαν, ότι συμφέρει την Αθήνα συμφέρει και τη Συμμαχία. Στην ΕΕ, ακόμα και το αρχικό διευθυντήριο των ισχυρών κρατών τείνει να περιοριστεί σε τρία, σε δύο ή ακόμα και σε ένα μέλος, την λεγόμενη ατμομηχανή της, τη Γερμανία. Στη σημερινή ΕΕ δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει Ενωση ισοδύναμων και ισότιμων μελών".

    Δυστυχώς όμως, οι Γερμανοί από το 1900 και μετά έχουν γλυκαθεί. Με ελάχιστες προσαρμογές ο χάρτης της εικόνας (κλικ για μεγέθυνση) είναι, πολύ φοβάμαι, το μέλλον. Είχα «προβλέψει» ότι θα ήταν κάποια στιγμή το 2020… Αν δεν αλλάξουμε μυαλά, εμείς θα είμαστε εκεί πριν τελειώσει η …επιμήκυνση..

    Κάθε έθνος (ή κράτος) καλά κάνει και κοιτάει τα συμφέροντά του, και η ιστορία του Ευρωπαϊκού χώρου είναι γεμάτη από καταπίεση, πολέμους και ταλαιπωρίες και μερικές σπάνιες περιόδους ειρήνης και αναλαμπής. Θα προσέθετα στο παραπάνω άρθρο του καφενείου-gr, ότι η Αμερική φτιάχτηκε για να γλυτώσει από την Ευρωπαϊκή καταπίεση.

    Planned allied satellite states. Σχεδιαζόμενα συμμαχικά δορυφορικά κράτη. Περίοικοι. Με αρεκετές αλλαγές στον εικονιζόμενο χάρτη: Η Γαλλία έχει γερά ενεργειακά και άλλα πόδια. Η Αγγλία πάντα αμφιταλαντευόταν και το κανάλι δεν την προστατεύει πια.

    Μακάρι να είχαμε ανθρώπους να σκέφτονται τα Ελληνικά, «Εθνικά», συμφέροντα και όχι θεωρίες και αερολογίες που εξυπηρετούν άλλους. Όποιος δεν μπορεί, παραιτείται.
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:01 π.μ. 6 σχόλια
    Δευτέρα, 29 Νοεμβρίου 2010
    Από την Κοπεγχάγη στην Cancún


    Πριν ένα χρόνο 15.000 ηγέτες και άσχετοι των Ηνωμένων Εθνών πήγαν στην Κοπεγχάγη να σώσουν τον Πλανήτη. Έδειξαν ταινίες από παιδάκια που χάνονται και αρκούδες που κινδυνεύουν σε ένα υπερθερμαινόμενο κόσμο. Έβγαλαν δακρύβρεχτες ομιλίες για τον ουρανό που γκρεμίζεται και φταίει ο …άνθρωπος. Και η σωτηρία θα έρθει όταν (όλως τυχαίως) θα αγοράσει ο άνθρωπος πολλά (γερμανικά) παιχνίδια για να εξιλεωθεί. Κι όταν αγοράσει δικαιώματα Άφεσης. Η Νέα Ιερά Εξέταση μας έφερε τα Νέα Συγχωροχάρτια.

    Δεν έχω ούτε το αλάθητο, ούτε είμαι παντογνώστης, ούτε τα έχω πιάσει από διεθνείς πετρελαϊκές εταιρίες για να λέω αυτά που λέω. Αλλά δεν με εξέπληξε (και δεν με στενοχώρησε) καθόλου που η Κοπεγχάγη ήταν φιάσκο. Η Κοπεγχάγη απέτυχε γιατί ο ανθρώπινος νους, πού και πού, αναγνωρίζει την υπερβολή και την ιδιοτέλεια, αντιστέκεται στην βλακεία, και βλέπει την απάτη. Και κακώς υπεγράφη το Κυότο: Αυτοτιμωρία των φτωχών έναντι των πλουσίων. Απομύζηση του Νότου από τον Βορά. Όποιος θέλει να μειώσει τις εκπομπές του, ας το κάνει. Και εγώ θέλω ένα πυρηνικό στην Κομοτηνή, αλλά δεν μου δίνουν άδεια.

    Πάνε τώρα στην Κανκούν, στο Μεξικό. Ωραίο μέρος για κρατικοδίαιτους παρασιτολογούντες γραφειοκράτες και σωτήρες. Θα εισπράξουν το ίδιο και χειρότερο φιάσκο. Το cap and trade πέθανε. Το Chicago Carbon Exchange πέθανε. Η διαφημιζόμενη μείωση εκπομπών στην ΕΕ είναι μάλλον ευχολόγιο -- ιδίως όταν δεν αναφέρονται οι αιτίες. Οι υπάλληλοι στις Βρυξέλλες, δείχνουν ποσοστά και γραφήματα, αλλά η αλήθεια είναι μία: Η Ευρώπη σήμερα δεν εκπέμπει λιγότερο από ότι το 1990, (και δεν θα βρείτε ένα σκέτο γράφημα, θα βρείτε ποσοστά με προσθαφαιρέσεις… πώς θα ήταν χωρίς τις μεταφορές, και τέτοια) και η όποια μεταβολή στην Ευρώπη είναι ασήμαντη σε σχέση με αυτήν στην Κίνα. Η Κίνα… Το να την πείσουμε εμείς να πληρώνει φόρο στο κάρβουνο, το βλέπω χλωμό, κι αν το κάνει, θα το κάνει για να εισπράττει 100πλάσια πουλώντας δικαιώματα...


    Ο παραπάνω πίνακας (κλικ) λέει την ιστορία απλά: Οι χώρες που αναπτύχθηκαν αύξησαν τις εκπομπές τους. Οι χώρες που έβαλαν πυρηνικά, τις μείωσαν. Οι χώρες που αποβιομηχανίστηκαν επίσης. Έτσι για μαύρο χιούμορ, δείτε πώς η Σερβία μείωσε τις εκπομπές της το 1999. Ο πίνακας είναι από εδώ. Τα ΑΕΠ διαιρεμένα με τις εκπομπές είναι εδώ.

    Έχει γραφτεί κατά κόρον έξω, μην σας κάνω εγώ, ή κανένας, τον έξυπνο: Διαρρέουν ότι δεν περιμένουν πολλά από την Κανκούν. Θα μιλήσουν για δάση και αποψιλώσεις (αλήθεια, ποιός καίει τα δάση στην ΕλλάδαWink και θα σκέφτονται τι θα κάνουν με την Κίνα. Και τι να περιμένουν; Δεν έχω ψευδαισθήσεις, έχουν επενδύσει πολλά στις εξαγωγές τους και στην θέλησή τους να πουλάνε, θα το κάνουν και χωρίς την Κανκούν (σε εμάς λάδωναν, φαίνεται). Αλλά ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, δεν χρειάζεται τόοοσο παραμύθι.


    Τι χρειάζεται το παραμύθι; Χάθηκε το παλιό καλό μάρκετινγκ; Θα μου πεις... να βγάλουν κάτι και οι αεριτζήδες. Πόσο δίνετε να υιοθετήσω και εγώ μια ανεμογεννήτρια;
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:01 π.μ. 14 σχόλια
    Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2010
    CO2 arbitrage


    Έχω μπει σε χωράφια όπου μαθαίνω πηγαίνοντας... Ή εμπορία ρύπων είναι σχετικά καινούργιο φρούτο, κι αν έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τα βασικά, μου λείπουν πολλές και θεμελιώδεις λεπτομέρειες. Π.χ: Ποιός αποφάσισε τα πλαφόν; Ποιός εκδίδει ή κατέχει τα "πιστοποιητικά" (το αντίστοιχο της αύξησης κεφαλαίου, ή της ιδιοκτησίας του βασικού μετόχου); Ποιός είναι το αντίστοιχο της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς ή του SEC... Ποιός αποφασίζει πόσοι φόροι θα μπουν στο CO2 (και επομένως ελέγχει την τιμή των δικαιωμάτων). Λεπτομέρειες, αλλά αν υπάρχει μία αγορά, έστω και για τουλίπες, θα ήθελα να ξέρω τους κανόνες της.

    Και όσο μαθαίνω ψάχνοντας (και ευχαριστώ μερικούς επώνυμους και ψευδώνυμους φίλους που μου στέλνουν στοιχεία) βλέπω ότι δεν μπορώ να φτιάξω το "ένα" κομμάτι" που θα τα λέει όλα, ούτε είναι όπως στην φυσική που άλλοι έγραψαν το βιβλίο και εγώ κάνω την εκλαϊκευμένη περίληψη. Άρα, υπομονή... κάπου θα καταλάβω τι γίνεται και τότε θα κάνω το "ένα κομμάτι".

    Ήθελα να συνεχίσω με τις τάξεις μεγέθους για το κάρβουνο (αυτό βασικά κυνηγάνε οι Πράσινοι) για να επαναλάβω πόσο ουτοπική είναι η φαντασίωση ότι θα μειωθεί η θα υποκατασταθεί η χρήση του στο ορατό μέλλον. Για τα αιολικά, ούτε λόγος, δείτε τα γραφήματα της προηγούμενης ανάρτησης... ούτε που φαίνονται. Όσο για τα πυρηνικά, αν όλοι αποφασίζαμε να γεμίσουμε τον κόσμο αιολικά, πρώτον δεν υπάρχει τέτοια δυναμικότητα για κατασκευή καζανιών, και ούτε χτίζονται από την μία μέρα στην άλλη. Ίσως, τελικά, για αυτό να έχουμε ύφεση... Και το ρεύμα από κάρβουνο, είναι φτηνό, και κανείς δεν αμφισβητεί ότι εκπέμπει το περισσότερο CO2. O παρακάτω χάρτης (από εδώ) δείχνει τις εκπομπές CO2, ανά χώρα:


    Τα 2/3 όλου του CO2 που εκπέμπεται είναι από τις 10 πρώτες χώρες (κλικ σε όλα για μεγέθυνση):


    Έβαλα τις Σκανδιναβικές χώρες, ακριβώς επειδή έχουν χαμηλές εκπομπές. Έχουν χαμηλές εκπομπές επειδή είναι πυρηνικές και υδροηλεκτρικές, και για την Δανία που δεν είναι, όπως έχω γράψει, δεν έχει μειώσει τις εκπομπές της με τα αιολικά της, έτσι ήταν και πριν. Το πιο χαριτωμένο είναι με την Φινλανδία. Αυτή έβαλε πρώτη φόρο στο κάρβουνο (αφού έφτιαξε τα πυρηνικά της). Το παρακάτω γράφημα το πήρα από το @αλλενάκι, πρέπει να είναι 2-3 ετών:


    Οι φόροι βέβαια είναι με την μορφή της υποχρεωτικής αγοράς δικαιωμάτων ρύπων (αυτών που έχουν τεχνητό πλαφόν και που η τιμή τους ελέγχεται από αόρατο χέρι). Η φιλολογία, κάποιος κανόνας της Ε.Ε. που αμφιβάλω εάν με ρώτησε ποτέ κανείς αν συμφωνώ (η Δημοκρατία που έλεγε ο Farage, προχτές), κάποιος κανόνας λέει ότι από το 2013 "καταργείται το σημερινό καθεστώς δωρεάν παραχώρησης δικαιωμάτων ρύπων και οι τιμές τους στα χρηματιστήρια ρύπων θα εκτοξευθούν". Αυτά γράφει ο κύριος Φιντικάκης, και τα βρήκα στην ιστοσελίδα του κυρίου Τσιπουρίδη. Ατυχώς και για τους δύο, και ευτυχώς για μένα, η μία και μόνη ελεύθερη αγορά, αυτή του Σικάγο, έκλεισε, μετά από ένα περίπου χρόνο που τα δικαιώματα ήταν στο ...μηδέν. Και μπορεί να είμαι άσχετος σε όλα, άλλα πιστεύω στο arbitrage περίπου όσο και στην Φυσική (συγγνώμη για την βλασφημία) αλλά δεν μπορεί το ίδιο άϋλο να κάνει $15 εδώ και $0 στο Σικάγο, θα τους το πουλάω short μέχρι να τους τινάξω στον αέρα. Βέβαια, και αυτή η απειλή είναι θεωρητική, διότι στην πραγματικότητα, η αγορά αυτή πρέπει να είναι κλειστή και σικέ. Τεχνητή. 2-3 μεγάλοι κρατάνε την τιμή γιατί κάποιο σκοπό που έχουν και, όπως ομολόγησα στην αρχή, δεν το έχω πιάσει, αλλά πού θα μου πάει; Οι αρχαιοπτέρυγες είναι πεισματάρηδες.


    Ωστόσο, αν θέλετε αντίλογο σε ο,τιδήποτε λέω εγώ, ο φίλος μου έχει ιστοσελίδα, και ελπίζει ότι ό,τι δεν κέρδισε στην Κοπεγχάγη, θα το κερδίσει στο Μεξικό. Χμμμ... Τους Κινέζους φίλε μην τους πιστεύεις, οι Ινδοί δεν παίρνουν σοβαρά ούτε τον δικό τους, οι Ρεπουμπλικάνοι πήραν την Βουλή, η Μέρκελ έχει αρχίσει και σας βαριέται, η Πατρίδα μας πάει για διάλυση, και τον χειμώνα ελπίζω να μην πρέπει κάποιος δικός μας, ή ο γείτονας, να διαλέξει μεταξύ λογαριασμού ΔΕΗ και ρούχων για τα παιδιά. Θα γίνει φίλε μου, αν όχι αυτόν, τον άλλον, και στον λόγο μου δεν χαίρομαι για αυτό....


    Ορδές ηλιθίων έχει και στην Γερμανία, αν και αυτοί (ή το αφεντικό τους) μάλλον πληρωμένη διαφήμιση κάνουν. Αγόρασαν και απέσυραν ...10 τόνους CO2. Δεν τους είπε κανείς ότι εμείς τον χειμώνα θα καίμε πυρήνα και κάρβουνο στο μαγκάλι... Η ΔΕΗ αγοράζει, λέει, ρύπους από την Κίνα... την πιο ρυπογόνα χώρα... Δεν πάμε καλά... Εκτός από φτηνά αιολικά, θα πουλάνε και φτηνά δικαιώματα. Να το το arbitrage: Πουλάνε κάτι που κάνει $0 έναντι $8 όταν εμείς νομίζουμε ότι κάνει $16. 我愛中國. Έ ρε γλέντια... Έχετε παζαρέψει ποτέ με Κινέζο;

    Η πρώτη φωτό, λίγο πειραγμένη, είναι από ένα πρόσφατο άρθρο στο Spiegel: "Coal is currently experiencing a phenomenal comeback everywhere. Demand has grown considerably, making coal the second-most important energy source worldwide, after oil. Billions of people depend on coal for their electricity supply". Δεν το μεταφράζω για να μην έρθει ταμπλάς σε κανένα παραμυθιασμένο στην Greenpeace, ή την ΕΛΕΤΑΕΝ (ή στην Υπουργό Κλιματικής ...Αλλαγής). Η μύτη μου μου λέει ότι η σκευωρία είχε και τους Σκανδιναβούς μέσα. Εξ άλλου, οι πρωτογερμανοί, ήταν Σκανδιναβοί. Και οι Βίκινγκς.

    Εδώ, για τις χώρες με την μεγαλύτερη εξάρτηση από κάρβουνο. Η Νότια Αφρική στο 77%, πάνω από την Κίνα που είναι 70%. Καλόβολη χώρα, θα συμφωνήσει αμέσως στο Μεξικό.
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:01 π.μ. 14 σχόλια
    Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2010
    Το καθαρτήριο των ρύπων



    Χρωστάω να γράψω ένα κομμάτι, σε απλά ελληνικά, για πως δουλεύει η εμπορία ρύπων γενικά και ειδικά στην Ευρώπη. Έχω ξεκινήσει μια-δυο φορές και ομολογώ ότι είναι ζόρικο. Πολύ πιο ζόρικο από τους δαίμονες του Maxwell και από αυτόν ακόμα τον Δεύτερο Νόμο. Και αυτό, γιατί ο μεν δαίμονας του Maxwell είναι μια παρανόηση που εξηγιέται εύκολα, ο δε Δεύτερος Νόμος είναι η Φύση, και όπως είπε ο Einstein, “God is subtle but not malicious”. (Αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζεται η λέξη subtle… λεπτός, διακριτικός, όχι προφανής). Ο Einstein είπε επίσης ότι το πιο δυσνόητο πράγμα είναι ο Κώδικας Φορολογικών στοιχείων.

    Το Ευρωπαϊκό σχήμα εμπορίας ρύπων είναι ότι πιο μπερδεμένο έχω συναντήσει εγώ. (Και παρ’ ότι γενικά άσχετος, κάτι καταλαβαίνω από αγορές πορτοκαλάδας, νομισμάτων και τέτοιων ποταπών)

    Η δυσκολία έγκειται στο ότι είναι ένα γραφειοκρατικό κατασκεύασμα σχεδιασμένο να το καταλαβαίνουν και να το χειρίζονται λίγοι. Δηλαδή, ελεγχόμενη αγορά. Ορίζει ένα πλαφόν εκπομπών σε κάθε χώρα, έτσι ώστε να μην ενοχλήσει το status quo και προειδοποιεί (απειλεί) ότι θα μπεί φόρος: Oι υπάρχοντες και επομένως ρυπαίνοντες σε κάθε χώρα, θα πρέπει να αγοράζουν τα δικαιώματα για να ρυπαίνουν, από ένα καινούργιο Χρηματιστήριο. Για παράδειγμα, οι Σκανδιναβικές χώρες που ηλεκτροδοτούνται από πυρηνικά και υδροηλεκτρικά, θα πουλάνε τα δικαιώματά τους στην αγορά αυτή, και οι Έλληνες θα πρέπει να τα αγοράζουν. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... Ορίστε τα βήματα της άσκησης:

    1)Κλιματοτρομοκρατία. Αμαρτάνεις, θα πεθάνουν τα αρκουδάκια, θα πας στην κόλαση!

    2)Τεχνητό, αυθαίρετο πλαφόν (artificial shortagε). Όπως στις τουλίπες.

    3) Δημιουργία συγχωροχαρτιών που αγοράζονται και πωλούνται.

    4) Επιβολή φόρου που ανεβάζει την αξία των συγχωροχαρτιών. (Σκεφτείτε το αυτό. Ο φόρος ή το πρόστιμο στους ρύπους ανεβάζει την αξία των δικαιωμάτων).

    5) Αγορά συγχωροχαρτιών από το ...Χρηματιστήριο ρύπων. Υποχρεωτική εξιλέωση.

    6) Σωτηρία! Θάυμα! αιολικά, φ/β, και σωτήριες λύσεις made in Germany, by "We have Solutions". Μειώνουν την αμαρτία, κάτι σαν ...Καθαρτήριο

    7) Και θα πάρουμε και κάτι: θα μας πάρει χαριστικά η RWE τα Υ/Η και τα αιολικά που θα έχουμε βάλει, έναντι οφειλών στις τράπεζές τους, οφειλές που δημιουργήσαμε αγοράζοντας τις σαβούρες τους. (Έτσι, η κάθε RWE θα μειώσει τα δικαιώματα που πρέπει να αγοράζει και θα έχουν φτηνότερο ρεύμα οι Γερμανοί).

    Την πιάνετε την απάτη; Την βλέπετε την επιδρομή; Έχω άδικο που γκρινιάζω;


    Θα προσπαθήσω να βάλω και νούμερα... αλλά με παιδεύει. Εν τω μεταξύ δείτε παρακαλώ για υπενθύμιση τάξης μεγεθών, τις πηγές του ανθρωπογενούς CO2, και της πηγές ενέργειας παγκοσμίως. Δείτε πόσο ασήμαντη είναι και θα είναι (αναγκαστικά λόγων τάξεων μεγέθους) η συμβολή της "Σωτηρίας". Δεν τους νοιάζει ο Πλανήτης. Το κυνήγι μαγισσών είναι για την κονόμα.


    Τα σχεδιαγράμματα μεγενθύνονται. Τα πρώτα τρία είναι από την Wikipedia, το τελευταίο πρέπει να βρώ από που το πήρα...
    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 12:01 π.μ. 8 σχόλια
    Παρασκευή, 26 Νοεμβρίου 2010
    Ευρωσκεπτικισμός



    Δεν με ενδιαφέρουν τα κίνητρά του, δεν αντέχω τους Έλληνες που δηλώνουν ότι είναι ομοϊδεάτες του, ξέρω ότι μπορεί να μου σερβίρει απλή ρητορεία. Ούτε τρομοκρατούμαι με το ενδεχόμενο, μετά την Ιρλανδία να είναι η Πορτογαλία, και μετά η Ισπανία, και μετά όλη η ΕΕ.

    Συμφωνώ με το εξής: Τα χαμηλά επιτόκια και το σκληρό νόμισμα και (δεν το λέει, το προσθέτω εγώ) η παράνομη, με δωροδοκίες και λαδώματα, ή η φαύλη, με ψευδείς καταστροφολογίες, ή υπεραισιόδοξους καταναλωτισμούς προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών σε λαούς που δεν ήθελαν, ή δεν ήξεραν, με πολιτικούς που τα είχαν πιάσει για να το μεθοδεύσουν, μας έχει φέρει εδώ. Και δεν με ενοχλεί μόνο όταν κάνουν άλλοι επιδρομή στην τσέπη μου και την χώρα μου. Με ενοχλεί όταν και εγώ γίνομαι τρωκτικό για να ροκανίσω επιδοτήσεις και ξένα λεφτά. Το ίδιο και ίσως περισσότερο. Το πρώτο με εξοργίζει. Το δεύτερο με κάνει και ντρέπομαι.

    Και συμφωνώ ότι εάν κλέψεις από τους ανθρώπους την ταυτότητά τους και την συνείδησή τους και αν τους κλέψεις την δημοκρατία τους, το μόνο που θα τους μείνει είναι ο εθνικισμός και η βία. Δημοκρατία με ΜΜΕ σαν τα δικά μας και με το σημερινό Πολίτευμα και Σύνταγμα, απλά, δεν είναι Δημοκρατία. Όλες οι εξουσίες σε ένα άτομο, που πρώτα πρέπει να προσκυνήσει σε άγνωστα κέντρα, που όλως τυχαίως έχουν και εργαλεία να αναδεικνύουν ή να καταστρέφουν. Τώρα, για αυτό μάλλον δεν φταίει η ...Ε.Ε., αλλά δεν το έχω ψάξει κι όλας...

    Ούτε εγώ θα στενοχωρηθώ εάν καταρρεύσει το Ευρωπαϊκό πείραμα, και ναι, φοβάμαι και για την επόμενη μέρα.

    Αναρτήθηκε από archaeopteryx στις 10:00 μ.μ. 4 σχόλια
    Παλαιότερες αναρτήσεις Αρχική σελίδα
    Εγγραφή σε: Αναρτήσεις (Atom) "στοχαστές"

    ορατός και άμεσος κίνδυνος
    a. horribillis
    archaeopteryx
    archaeopteryx


    archaeopteryx horribillis


    ANTI WEBLOG
    Για ένα μήνα λεφτά στο … ΑΠΕ-ΜΠΕ - Αμεση ήταν η αντίδραση του υφυπουργού Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Γιώργου Πεταλωτή, σχετικά με το πρόβλημα της καθυστέρησης στη...
    Πριν από 8 λεπτά προεδρική δημοκρατία
    ΣΕΒ:Πρόταση για εργασία και το Σάββατο και ΟΧΙ ΜΟΝΟ...
    Πριν από 27 λεπτά TaXalia: Macedonia's Nr.1 blog
    Ας γελάσουμε κι άλλο (Χάρρυ Κλυνν ..ταξιτζής)
    Πριν από 41 λεπτά ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ
    Η Ελλάδα, τα Πετρέλαια και Άλλες Ιστορίες..
    Πριν από 53 λεπτά
    Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μακάκες…
    Πριν από 56 λεπτά Ινφογνώμων Πολιτικά
    Περί ...παλουκώματος και ποσοστών!
    Πριν από 2 ώρες ζάχαρη
    Φωτιά
    Πριν από 4 ώρες Έχω μάτια και βλέπω
    Το κοκκινόχωμα στην Ελλάδα και τη λοιπή Νότια Ευρώπη ήρθε από τη Σαχάρα πριν από χιλιάδες χρόνια.
    Πριν από 5 ώρες Ο νοων...νοειτω
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΑΛΑ...
    Πριν από 6 ώρες Θραξ Αναρμόδιος
    Εισπράκτορες
    Πριν από 6 ώρες politis-gr.com
    TROIKA-GREECE: Μια εικόνα χίλιες λέξεις !
    Πριν από 9 ώρες Alkimos archive » Έκρυθμη η κατάσταση στα Σκόπια!
    Ο Jeffrey ανάμεσα στα μεγαλύτερα μυαλά της εποχής μας!
    1 ημέρα πριν ΘΕΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
    Οι τρεις απόρρητες εκθέσεις Παπάγου προς Μεταξά λίγο πριν το «ΟΧΙ»
    1 ημέρα πριν αλλενακι
    Θράκη: δύο χωριά προσέλαβαν security εξ αιτίας των λαθρομεταναστών
    1 ημέρα πριν sv3auw
    NASA International Space Station
    1 ημέρα πριν Πελαγοφίαλος
    Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΟΥΚΛΑΣ
    1 ημέρα πριν Orestios » Μπορεί ο Σαμαράς να απαλλάξει τον κόσμο της ΝΔ από τα σαπρόφυτα της Μεταπολίτευσης?
    Γολοντομόρ της παγκοσμιοποίησης
    Πριν από 5 ημέρες το φλυτζάνι του καφέ
    chinapost
    ftalphaville
    greenhellblog
    Haysville Community Library
    marketwatch
    nytimes
    Physics4u
    pontokomi
    realclearmarkets
    realclearpolitics
    seeking alpha
    to-sxolio
    Η φωνή των Πομάκων
    Κώστας Δ. Καββαθάς
    Πολίτης της Μπανανίας
    τυχαίος
    Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών
    αεροπαθείς
    Stephanion Wind Action
    Αποπηγάδι
    αιολικά "πάρκα" Κεφαλονιάς
    αιολικά "πάρκα" Νάξου
    windaction
    Europeans against Windfarms
    Εύπλοια
    Ευρυτάνες
    windfarms
    Windwatch
    κλιματολόγοι
    climate-gate
    climate change facts
    deepclimate
    eco fascism
    friends of science
    global warming issues
    global warming policy
    heliogenic
    new scientist
    physical geography
    realclearpolitics
    science and public policy
    Αρχειοθήκη ιστολογίου
    ▼ 2010 (195)
    ▼ Δεκέμβριος (1)
    Φούσκες και εμπόριο ρύπων
    ► Νοέμβριος (36)
    Η τσάμπα ενέργεια
    Περίοικοι
    Από την Κοπεγχάγη στην Cancún
    CO2 arbitrage
    Το καθαρτήριο των ρύπων
    Ευρωσκεπτικισμός
    Εμπόριο ρύπων, η σύγχρονη επιδρομή
    Ανεύθυνος, διεστραμμένος και αμόρφωτος
    Από το Brooklyn στην Αθήνα μέσω Caymans και Zug
    Ο γερμανικός στρατός δεν είχε επιμελητεία
    Μην τσιμπάτε στις εφήμερες κομματικές χούντες
    Υποχρεωτική εθελούσια μόνιμη άδεια
    Ψευδολογία, ιδιοτέλεια, αυτοευνουχισμός
    H Lego μάς εξοικιώνει με την ...σωτηρία
    Η Φάρμα των Ελληνόφωνων Ζώων
    Αχ αυτή η διαθεσιμότητα...
    We' ll meet again
    Έβρεξε στην Σαουδική Αραβία!
    Φυσικό αέριο από ...νερό
    Μία παρουσίαση από το 2008
    Nέα Γιάλτα και Νέα Τάξη
    Κυνήγι θησαυρού
    Υποχρεωτικοί ζητιάνοι
    Strange Sketch Act
    CCX, και δικαιώματα κάρβουνου, γιοκ
    Ο θαυμαστός καινούργιος (παλιός) κόσμος
    Τα νέα από το μέτωπο
    Ξορκίστε τη Νέα Τάξη
    Φαστ Τρακ, 2000-2010
    Ανεβαίνει η στάθμη της θάλασσας!
    This iS - Πάρτα!
    Orwell ή Huxley;
    Μισιρλού, Μπιρ Αλλάχ και Στέλλα η Σαλονικιά
    Η πατρίδα μου
    Η Αγλαΐα και οι Άραβες σοφοί της ερήμου
    Zwei Professoren Vaterland verloren
    ► Οκτώβριος (37)
    Ναμίμπια; Πού είναι η Ναμίμπια;
    Βόλτες στην έρημο
    Πότε υπήρχε «αθωότητα»;
    Πράσινα δάνεια
    Μόνο όπλα και σίδερο και φωτιά
    Δεν αντέχουν την υπερτιμολόγηση
    Τι ξέρεις εσύ για «Έθνος»;
    Η ψυχολογία μας και η ..νομιμότητα
    Ποιός σκότωσε τον Kαποδίστρια;
    Κάψτε τα χωρίς ενδοιασμούς
    Ενέργεια, Κλιματολογία, και Ελευθερία.
    ο Νόμος της Βαρύτητας
    el Presidente del Desarollo Sostensible
    ► Σεπτέμβριος (Cool
    ► Αύγουστος (2)
    ► Ιούλιος (23)
    ► Ιούνιος (40)
    ► Μάϊος (42)
    ► Απρίλιος (6)

    Τ

    agnostos
    Επισκέπτης


    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    φουσκες και εμποριο ρυπων Empty Απ: φουσκες και εμποριο ρυπων

    Δημοσίευση από Nostos Παρ Δεκ 03 2010, 20:57

    Άγνωστε - η, μεγάλο το σεντόνι που κατέβασες.
    Nostos
    Nostos

    Αριθμός μηνυμάτων : 565
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    φουσκες και εμποριο ρυπων Empty Απ: φουσκες και εμποριο ρυπων

    Δημοσίευση από Storm Δευ Δεκ 06 2010, 16:44

    Είναι και αυτό μία απο τις αρρώστιες του συστήματος.

    Απο αέρα κοπανιστό, ακόμα και βρώμικο να παράγει χρήμα.
    Έκαναν και τους ρύπους χρήμα.
    Αντικείμενο οικονομικής συναλλαγής.
    Άρα προϊόν.

    Storm

    Αριθμός μηνυμάτων : 512
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης